هرآنچه که قبل از چاپ کاتالوگ باید بدانید!

کاتالوگ یکی از ابزارهای مهم تبلیغاتی است که صاحبان کسب و کار برای معرفی محصول و برند خود به آن نیاز دارند و از آن درکنار سایر ابزارهای بازاریابی و تبلیغاتی استفاده میکنند. جالب است بدانید کاتالوگ برای اولین بار در سال ۱۴۹۸ در ونیز طراحی و چاپ شد. این کاتالوگ به صورت دست نویس و جهت فروش تعدادی کتاب در نمایشگاه شهر طراحی شده بود؛ اگر بخواهیم کاتالوگ را به صورت حرفه‌ ای معرفی نمائیم، باید بگوییم که کاتالوگ شامل دفترچه‌ ای از اطلاعات کامل محصولات و یا خدمات است، که مخاطب می‌تواند هنگام مطالعه آن با نحوه استفاده از محصولات و یا خدمات آشنا شود؛ اما نکات کلیدی و مهمی درباره این ابزار تبلیغاتی بسیار کاربردی وجود دارد که لازم است پیش از اقدام به طراحی و چاپ کاتالوگ آنها را بدانید؛

اگر تصمیم دارید برای موفقیت و پیشرفت در کسب و کار خود از کاتالوگ استفاده کنید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید…

مزایای استفاده از کاتالوگ

میتوان گفت کاتالوگ از موثرترین ابزارهای بازاریابی آفلاین و چاپی میباشد که بسیاری از صاحبان برند و کسب وکار برای معرفی محصولات و خدمات خود از آن استفاده می کنند. کاتالوگ دارای مزایای بسیاری است، از جمله این مزایا، معرفی برند و شرکت، معرفی محصولات و یا خدمات و در نتیجه تاثیر مثبت در افزایش فروش می باشد.

البته برای افزایش میزان تاثیرگذاری کاتالوگ بر روی مشتریان، باید در نحوه طراحی و چاپ آن دقت بسیاری داشته باشید؛

نحوه طراحی کاتالوگ

عواملی مهمی مانند اندازه فونت، رنگ و تصویر مناسب، در نحوه طراحی کاتالوگ موثر می باشد، که در ادامه به بررسی بیشتر این عوامل میپردازیم:

  1. انتخاب اندازه مناسب فونت

در هنگام انتخاب فونت مناسب برای طراحی کاتالوگ، به اندازه‌  آن دقت نمایید. با استفاده از دو یا سه اندازه فونت متفاوت میتوانید به خوبی هارمونی مناسبی در کاتالوگ خود ایجاد نمایید، که این باعث افزایش میزان تاثیرگذاری آن بر روی مخاطبان می‌گردد.

۲٫ انتخاب رنگ مناسب

همیشه به هنگام طراحی، این موضوع را در نظر بگیرید، که رنگ ها می‌توانند یک پل ارتباطی بین مشتریان با محصول و برند شما باشند. با توجه به علم روانشناسی رنگ ها، برای معرفی و انتقال پیام برند و محصولات خود به مشتریان از رنگ‌ های مناسب و جذاب در طراحی کاتالوگ استفاده نمایید.

مرتبط بخوانید: روانشناسی رنگ ها در طراحی کارت ویزیت

۳٫ انتخاب عکس مناسب

انتخاب عکس کاتالوگ در انتقال پیام برند شما به مخاطب بسیار تاثیرگذار است؛ هنگام طراحی کاتالوگ بهتر است از عکس‌ هایی استفاده شود که پیام محصولات و خدمات را به صورت شفاف به مخاطبان انتقال دهند.

انواع مختلف کاتالوگ

هر کدام از کسب‌ و کارها با توجه به هدف و نوع پیامی که میخواهند به مخاطب انتقال دهند، جهت طراحی کاتالوگ اقدام می‌کنند. کاتالوگ ها دارای انواع و دسته‌ بندی‌ های مختلفی هستند، که از مهم‌ترین آنها می‌توان به کاتالوگ‌های علمی (معرفی محصولات علمی)، هنری (معرفی آثار هنری) و فروش اشاره کرد؛ همان‌طور که از اسم کاتالوگ فروش مشخص است، این نوع کاتالوگ برای معرفی و فروش محصولات و خدمات به مشتریان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چاپ کاتالوگ

بسیاری از افراد به دلیل هزینه‌ های بالای چاپ، اقدام به چاپ کاتالوگ در تیراژ پائین می‌کنند. امروزه در صنعت چاپ از دو روش ( آفست و دیجتال ) استفاده می‌شود. چاپ آفست برای تیراژ بالا و چاپ دیجیتال برای تیراژ پایین مناسب است. امروزه بسیاری کسب‌ و کارها جهت معرفی و فروش محصولات و خدمات خود به چاپ کاتالوگ روی آورده اند، برای چاپ کاتالوگ‌ ها از روش دیجیتال استفاده می‌شود. چاپ دیجیتال نه تنها مخصوص تیراژ پایین بوده بلکه باعث افزایش کیفیت و صرفه‌جوئی در هزینه‌های چاپ نیز می‌گردد.

مرتبط بخوانید: ۱۱ نکته کلیدی برای چاپ کاتالوگ

در این راستا، “گروه طراحی و چاپ اطلس” با دارا بودن نیرو های متخصص و روش های حرفه ای و مدرن در کوتاه‌ ترین زمان و با کیفیت بالا، جهت طراحی و چاپ کاتالوگ مورد نظرتان همراه شما خواهند بود.

شما می‌توانید از طریق تماس تلفنی یا از طریق سفارش آنلاین با کارشناسان ما در ارتباط بوده و سفارشات خود را ثبت نمایید.

 

 

 

 

زمان و نحوه صحیح ارائه کارت ویزیت

خوب است بدانید، ارائه کارت ویزیت آداب خاصی دارد! که رعایت این موارد موجب اثربخشی بیشتر آن میشود؛ بسیاری از افراد برای گسترش کسب‌ و کار یا برند شخصی خود کارت ویزیت چاپ می‌کنند؛ اما چاپ کارت ویزیت به‌تنهایی نمی‌تواند موجب دستیابی به اهداف مدنظر شود. در واقع موقعیت و زمان ارائه‌ کارت ویزیت و همچنین روش ارائه‌ آن بسیار مهم است. در این نوشته چند توصیه‌ مهم برای اثربخشی بیشتر کارت ویزیت مطرح شده است.

بهترین زمان ارائه کارت ویزیت

کارت ویزیت، تراکت تبلیغاتی نیست. در نتیجه نباید آن را در هر شرایطی و به هرکسی ارائه داد. ارائه کارت ویزیت به مخاطبان در زمان و موقعیت‌های خاص، اثربخشی بسیار بالایی دارد؛ در حالی که در زمان‌های دیگر ممکن است هیچ اثری نداشته باشد.

بهترین زمان ارائه کارت ویزیت، وقتی است که مخاطب با حوزه فعالیت کسب‌وکار یا شخص مدنظر آشنا شده و نیازمند راه‌هایی برای ایجاد ارتباط در آینده باشد. در واقع باید در ابتدا مخاطب کارت ویزیت را تشنه کرد؛ و زمانی که به موضوع مدنظر علاقمند شد، با ارائه کارت ویزیت امکان ارتباط در آینده را فراهم نمود.

یک شخص حرفه‌ای در کسب‌وکار، همیشه و در همه حال تعدادی کارت ویزیت همراه خود دارد. اگرچه معمولا محل ارائه کارت ویزیت در انتهای جلسات کاری، کنفرانس‌ها، همایش‌ها، نمایشگاه‌ها و رویدادهای مرتبط است؛ اما در هر زمانی ممکن است شرایط مناسبی برای ارائه کارت ویزیت فراهم شود.

زمان و نحوه صحیح ارائه کارت ویزیت

نکته کوچک دیگر در مورد زمان استفاده از کارت ویزیت یافتن شخص مناسب است. ارائه کارت ویزیت به افرادی که مخاطب هدف کسب‌وکار نیستند؛ بجز اتلاف وقت و هزینه، نتیجه دیگری نخواهد داشت.در نهایت ارائه کارت ویزیت در زمان مناسب و به شخص مرتبط، می‌تواند موجب بهبود ارتباطات و شبکه کاری یک کسب‌و‌کار یا برند شخصی شود.

روش ارائه کارت ویزیت

ارائه کارت ویزیت علاوه بر یافتن زمان و شخص مناسب، نیازمند رعایت آداب مشخصی است. رعایت این آداب کمک می‌کند بازخورد بهتری هنگام ارائه دریافت شود. البته رعایت این موارد در همه حال واجب نیست. گاهی شرایطی رخ می‌دهد که نیاز به ایجاد تغییراتی در جزئیات است. بنابراین موقعیت‌سنجی در کنار توجه به این آداب، می‌تواند موجب موفقیت هرچه بیشتر در زمینه استفاده از کارت ویزیت شود.اولین و مهم‌ترین نکته این است که کارت ویزیت ابزاری برای حفظ ارتباطات قبلی خواهد بود. در نتیجه باید آن را زمانی ارائه داد که آشنایی اولیه شکل گرفته و تمایلی برای ادامه ارتباط وجود داشته باشد.

زمان و نحوه صحیح ارائه کارت ویزیت

کارت ویزیت به نوعی شناسنامه شخص یا کسب‌و‌کار مدنظر است؛ بنابراین احترام به آن، همانند احترام به خود شخص یا کسب‌وکار است. هرگز و در هیچ شرایطی نباید کارت ویزیت کثیف، شکسته، مچاله شده و … را به کسی ارائه داد. در واقع در چنین شرایطی، به‌طور کلی بهتر است از ارائه آن خودداری شود.

نوشتن متون اضافه روی کارت ویزیت، از جمله اطلاعات تماس بیشتر، نشانه‌ای مبنی بر وجود نقص در آن است. چنین کاری ممکن است موجب ایجاد دیدگاه منفی در ذهن مخاطب شود. پس باید هنگام طراحی کارت ویزیت و چاپ آن نهایت دقت را به خرج داد؛ تا نیازمند چنین اصلاحاتی نباشد.

هنگام ارائه کارت ویزیت، باید آن را با احترام کامل و با استفاده از هر دو دست تقدیم مخاطب کرد. در این موقعیت باید تصور کرد که این کارت مانند هدیه‌ای ارزشمند است. احترام گذاشتن صاحب کارت به آن، موجب برانگیختن احترام مخاطب نیز خواهد شد.

همچنین بهتر است آن را طوری در دست گرفت که اطلاعات روی کارت پنهان نشود. همچنین زاویه کارت باید طوری باشد که خواندن اطلاعات اصلی روی آن برای مخاطب، در همان لحظه ارائه امکان‌پذیر باشد.رعایت این موارد در هنگام استفاده از کارت ویزیت باعث می‌شود این کارت به مخاطب مدنظر، در شرایط بهتر و به روش صحیح‌تری ارائه شود

انواع کارت ویزیت از نظر جنس، طرح، قالب و نوع چاپ

با وجود پیشرفت‌ های روز افزون تبلیغات دیجیتالی، کارت ویزیت همچنان توانسته، جایگاه خود را در صنعت تبلیغات به خوبی حفظ کند؛ و در بسیاری از موارد شاهد آن بوده‌ایم که با گسترش دنیای هنر، طراحی و چاپ به عنوان یکی از تاثیرگذارترین ابزارهای تبلیغاتی و بازاریابی مورد استفاده قرار میگیرد. انواع کارت ویزیت بر اساس جنس، اندازه، پوشش و طراحی با برش‌های خاص در نمونه های متنوعی ارائه می‌شوند؛ و هر فردی می‌تواند متناسب با سلیقه و نوع کسب و کار خود یکی از هزاران نمونه را انتخاب کند. با ما همراه باشید تا شما را با انواع مختلف و جذاب کارت ویزیت آشنا کنیم؛

انواع کارت ویزیت‌ بر اساس جنس

کارت‌های‌ ویزیت بر اساس جنس کاغذ، مقوا و یا مواد دیگری که از آن تهیه می‌شوند، دارای طول عمر متفاوتی هستند و در بازار در نمونه های مختلفی مانند گلاسه، کتان، چوب، فلز، چرم، پی‌ وی‌ سی (شیشه‌ای)، با قیمت‌های خاص خود ارائه میشوند؛ که در این بخش چند نمونه از آنها را آورده ایم:

نمونه کارت ‌ویزیت قابل خوردن

ممکن است در نگاه اول، عجیب و غیراقتصادی به نظر برسد، که نوعی از کارت را به مخاطبین خود ارائه دهید که خیلی زود از بین برود؛! اما در عمل با این کار، نوعی از تبلیغات را به طور ویژه منتشر کرده و موجب ماندگاری برند کسب و‌ کارتان در ذهن مشتریان میشوید.

 

کارت ویزیت‌ بر اساس طرح و قالب

کارت ویزیت، راهی مناسب جهت به اشتراک گذاشتن اطلاعات و انتقال پیام تجاری شرکت است. حال با افزایش روزافزون رقابت‌های تجاری و تبلیغاتی، هر فرد و سازمانی به دنبال معرفی نام تجاری و توانایی‌های خود به صورت صحیح است. بنابراین استفاده از کارت‌های ویزیت‌ با طراحی و قالب‌های متفاوت و ویژه می‌تواند کسب و کار شما را به طور ملموس به مخاطبانتان معرفی کند.

انواع کارت ‌ویزیت لترپرس- برجسته

روش لترپرس، یک روش چاپ کارت ویزت از نوع برجسته است. کارت‌های لترپرس نوعی از حس برجستگی و لوکس بودن را با خود به همراه دارند. کارت‌های برجسته به دلیل ظاهر و برجستگی‌های خاص و جذابی که دارند این امکان را برای شما به وجود می آورند تا حسی از نوع کسب و کار خود را در همان دیدار اول به مخاطبین خود انتقال دهید.

نمونه کارت‌ ویزیت با برش خاص

این نوع کارت‌ برای کسانی که به دنبال متفاوت و منحصر‌ به‌ فرد بودن هستند می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد؛ زیرا که در این حالت می‌توان برش‌های ساده و عمومی کارت‌ را کنار گذاشته و به طراحی کارتی متناسب با نوع کسب و کار پرداخت. درست است که کارت ویزیت با برش خاص، بیشتر از کارت معمولی هزینه خواهد داشت و همچنین زمان بیشتری را در چاپخانه نیاز دارد، اما در مقابل بر ذهن مخاطب تاثیر بیشتری را برجای می‌گذارد.

نمونه کارت‌ ویزیت خلاقانه با طراحی خاص

کارت ویزیت به عنوان رابط بین کسب و کار شما و مشتریان است. اگر می‌خواهید کارت شما به عنوان نمونه‌ی به یاد ماندنی باشد بهتر است از طرح‎‌های ساده و خسته کننده خداحافظی کرده و کارتی با اشکال و طرح‌های متفاوتی را نسبت به رقیبان ارائه دهید.

نمونه کارت‌ ویزیت ساده

تاثیرگذاری روی مخاطبان همیشه در طرح‌های خیلی خارق العاده خلاصه نمی‌شود. گاهی اوقات یک کارت بسیار ساده و همراه با اصول و نکات حرفه‌ای طراحی کارت ویزیت می‌تواند به سرعت، توجه را نسبت به کسب و کار شما جلب کند

انواع کارت ویزیت‌ بر اساس پوشش

یکی از مواردی که می‌تواند در میزان طول عمر یک کارت ویزیت و حتی جذابیت ظاهری آن تاثیرگذار باشد نوع پوشش خارجی به کار رفته برای آن کارت است. در این حالت متناسب با نوع پوششی که برای کارت خود انتخاب می‌کنید قادر خواهید بود میزان تاثیرگذاری و ماندگاری آن را برگزینید.

در ادامه به بررسی چند نمونه از کارت‌های ویزیت با پوشش‌های متفاوت می‌پردازیم.

نمونه کارت ‌ویزیت با پوشش UV

در برخی مواقع می‌توان با ایجاد یک بخش براق از کارت به عنوان مثال لوگو، اسم و نام تجاری کسب و کار بر روی کارت، جلوه بیشتری را به نمایش گذاشت. پوشش‌های براق UV روشی مناسب برای این کار می‌باشند.

نمونه کارت ‌ویزیت با پوشش لمینیت مات و براق، پوشش سلفون و بدون روکش

لمینیت و سلفون نوع دیگر از پوشش‌هایی است که برای سطوح خارجی کارت ویزیت مورد استفاه قرار گرفته و در محافظت و استحکام کارت تاثیر به سزایی دارند. در این میان استحکام پوشش‌های لمینیت در دو نوع مات و براق نسبت به سلفون‌ها به دلیل ضخامتی که دارند بالاتر است. از سویی دیگر کارت‌هایی که هیچ پوششی نداشته و در اصطلاح به آن‌ها بدون روکش گفته می‌شود آسیب‌پذیری بیشتر و از طرفی هزینه کمتری را با خود به همراه دارند.

کارت ویزیت‌ بر اساس نوع چاپ

در برخی موارد نیاز به نوعی از کارت ویزیت است که بتواند در عین سادگی و حتی برش‌های خاص، نوعی دیگر از جذابیت را در خود جای داده و توجه بیشتری را به خود جلب کند. کارت‌های همراه با طلاکوب، نقره‌کوب و هات‌فویل‌های رنگی می‌توانند این امکان را به راحتی فراهم کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پیشرفت کسب وکار با کاتالوگ حرفه ای!

اگر تجربه مدیریت و یا بازاریابی در یک کسب و کار محصول محور را داشته باشید؛ حتما درباره مزایای استفاده از کاتالوگ حرفه‌ای اطلاعاتی دارید؛ طراحی و استفاده از انواع محصولات چاپی از روش های کلاسیک‌ بازاریابی محصولات گوناگون است، که هنوز هم به عنوان یک روش مفید و کارآمد در کسب‌ و کارهای مختلف مورد استفاده بسیاری قرار می‌گیرد. برای طراحی یک کاتالوگ حرفه‌ای، شما نیازمند شناخت و اطلاع از نکات کلیدی و همچنین کاربرد آن هستید؛ در این نوشته قصد داریم به بررسی چند نکته و ترفند بسیار مهم در رابطه با پیشرفت کسب و کار با کاتالوگ حرفه ای بپردازیم؛ اگر شما هم به دنبال راهی برای گسترش کسب و کار، جذب مخاطب و افزایش فروش خود هستید، با توجه به نکات گفته شده در این مطلب اقدام به طراحی و چاپ کاتالوگ نمایید..!

شناخت و تعیین مخاطب

اولین گام برای تهیه یک کاتالوگ موفق، درک مخاطب هدف است. این شناخت به شما کمک میکند تا بتوانید تشخیص دهید قرار است کاتالوگ‌ها در اختیار کدام مشتری ها قرار بگیرند؛ مشتری شما چه ویژگی‌هایی دارد و آنچه شما در کاتالوگ خود ارائه می‌دهید چه کمکی به او خواهد کرد؟

انتخاب محصولات و خدمات

حالا که با شناخت مخاطب توانستید گروه هدف خود را انتخاب نمایید، باید مشخص کنید که می‌خواهید کدام یک از محصول یا خدمات خود را و با چه کیفیتی در قالب کاتالوگ به آنها معرفی نمایید. در این مرحله باید با نگاهی انتقادی به بازاریابی و فروش خود دقت کنید، همچنین باید بررسی کنید که در دوره‌ های قبلی کدام یک از محصولات، خریداری شده و این خرید توسط کدام یک از مشتریان بوده است؟ این موارد به شما کمک می‌کند تا محصولات و خدمات کاربردی تری را برای مخاطب هدف خود انتخاب و در کاتالوگ درج کنید.

تولید محتوای کاتالوگ

برای طراحی یک کاتالوگ حرفه‌ ای در قدم اول باید یک متن حرفه ای داشته باشید، متنی که با زبانی روان و جذاب بتواند محصولات شما را به مخاطب تان معرفی کند. نکته بسیار مهم در این بخش رعایت اعتدال در حجم متون تولیدی است. شما باید بتوانید با شناخت مخاطب خود و ویژگی‌ های محصول مدنظرتان، متنی کوتاه بدون زیاده‌گویی و با معرفی کامل ویژگی‌های اصلی محصول تولید کنید.

غیر از متن، تصاویر نیز یکی دیگر از عناصر اصلی موجود در هر کاتالوگ هستند. یک کاتالوگ حرفه‌ای ابزاری برای معرفی محصول است؛ همانطور که میدانید مهم‌ترین اصل در معرفی صحیح یک محصول، استفاده از تصاویر بسیار باکیفیت می‌باشد. خوب است بدانید که کاتالوگ معمولا به عنوان یک ابزار تبلیغاتی لوکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین مخاطب انتظار دارد تصاویر با کیفیتی را در آن مشاهده کند.

طراحی و چاپ کاتالوگ

اندازه و تعداد صفحات کاتالوگ شما بستگی به حجم محتوای تولید شده تان دارد، در نظر داشته باشید که طراحی کاتالوگ حرفه‌ ای دقیقا باید بر مبنای استانداردهای از پیش تعیین شده باشد. توصیه میکنیم پیش از اقدام به طراحی، بررسی کنید که ابعاد و تعداد صفحات کاتالوگ شما متناسب با این استانداردها باشد.

در مرحله چاپ، باید توجه داشته باشید که از کاغذی با جنس و گرماژ مناسب برای کاتالوگ استفاده نمایید. معمولا برای کاتالوگ از کاغذ گلاسه دورو استفاده می‌کنند. برای جلد کاتالوگ نیز از کاغذی با گرماژ بالاتر از صفحات داخلی استفاده می‌شود.

در زمینه چاپ کاتالوگ ، توجه به کیفیت چاپ بسیار مهم است. استفاده از دستگاه‌ های چاپ پنج رنگ (البته در مرحله طراحی این موضوع باید در نظر گرفته شود)، می‌تواند کیفیتی بالا را برای کاتالوگ شما به ارمغان بیاورد.

مرتبط بخوانید: ۱۱ نکته طلایی برای چاپ کاتالوگ خوب

استفاده از کاتالوگ بر مبنای استراتژی

در حقیقت یک کاتالوگ حرفه‌ای میتواند بخشی از یک برنامه بازاریابی یا کمپین تبلیغاتی باشد. بنابراین بسیار مهم است که طراحی کاتالوگ را بر مبنای استراتژی بازاریابی خودتان و هماهنگی کامل با سایر ابزارهای تبلیغاتی کسب و کارتان انجام دهید. برای مثال رنگ‌ های به‌ کار رفته در طراحی کاتالوگ، باید در هماهنگی کامل با رنگ سازمانی و به‌ کار رفته در سایر بخش‌های احتمالی، از جمله وب‌ سایت، بیلبورد، بروشور، کارت ویزیت و … باشد.

دریافت بازخورد و بهبود کاتالوگ

طراحی کاتالوگ حرفه‌ای دارای یک مسیر بهبود تدریجی است. متاسفانه در اکثر موارد طراحی کاتالوگ بدون توجه به کاتالوگ قبلی و بازخوردهای دریافتی از آن انجام می‌شود. در حالی که مسیر اصولی و درست در طراحی کاتالوگ، بهبود نقاط ضعف به دست آمده در تجربه های قبلی بدست آمده از آن است. برای تحقق این امر می‌توان علاوه بر بررسی نمونه‌های قبلی و آمار فروش و همچنین تماس‌های ناشی از آن، از دریافت بازخورد مستقیم مشتریان و پرسیدن نظر آنها نسبت به کاتالوگ نیز کمک گرفت. با این کار میتوانید به خوبی شاهد رسیدن به هدف یعنی، گسترش و پیشرفت کسب و کار با استفاده از کاتالوگ ، خواهید بود.

 

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده و مورد توجه تان قرار گرفته باشد؛ مجموعه چاپ اطلس با برخورداری از دستگاه‌های چاپ پیشرفته و  به روز، آماده ارائه تمامی خدمات چاپی به شما عزیزان میباشد؛ سپاس از همراهی شما

 

 

کاربرد کاتالوگ در کجا و چگونه است؟

همانطور که میدانید، کاتالوگ از جمله اقلام چاپی پرکاربرد در زمینه تبلیغات و بازاریابی به شمار میرود؛ امروزه بسیاری از کسب‌ و کارها برای معرفی محصولات و خدمات خود از کاتالوگ استفاده می‌کنند؛ از کاتالوگ‌ها میتوان به عنوان ابزاری قدرتمند در جهت توسعه بازار، معرفی محصولات و بازاریابی نام برد. کاربرد کاتالوگ نیز مانند سایر اقلام تبلیغاتی، واضح و مشخص است اما درک جزئیات مهم درباره کاربردهای آن، بسیار حائز اهمیت میباشد. در ادامه این مطلب قصد داریم به بررسی نقش و کاربرد کاتالوگ در جذب مخاطب و توسعه کسب  کار شما بپردازیم، دعوت میکنیم در ادامه همراه ما باشید…

محصول خود را توسط کاتالوگ معرفی کنید

کاتالوگ برای معرفی خدمات نیز کاربرد دارد اما استفاده از آن در معرفی محصولات، مرثرتر و مفیدتر بوه است؛ باید به این نکته توجه داشته باشید که کاتالوگ تنها ابزار معرفی محصولات و خدمات نیست؛ و در حوزه تبلیغات چاپی، بروشور و تراکت نیز با چنین هدفی تولید می‌شوند؛ اما تمامی اینها تفاوت هایی در جزئیات با یکدیگر دارند.

در این میان، تفاوت اصلی کاتالوگ با سایر ابزارهای چاپی برای معرفی محصول، تمرکز بیشتر بر جنبه تبلیغاتی بودن آن است. به همین دلیل نیز طراحی کاتالوگ تفاوت‌های اساسی با طراحی بروشور و طراحی تراکت دارد. در طراحی کاتالوگ ها از نظر درج محتوا محدودتر هستیم؛ و به جای آن باید از تصاویر بیشتر، زیباتر و با کیفیت‌تری برای معرفی محصول استفاده کنیم. در نتیجه کاتالوگ یک محصول شیک‌تر، جذاب‌تر و خاص‌تر برای معرفی محصول بشمار میرود.

با توجه به این ویژگی‌ها میتوان گفت، کاتالوگ ابزاری برای معرفی محصولاتی است که اهمیت آنها بیشتر در جزئیات طراحی ظاهر و شکل آنهاست نه جزئیات فنی محصول. به عنوان مثال برای معرفی جواهرات و ساعت‌های مچی، لباس‌های رسمی و محصولاتی از این دست، با استفاده از کاتالوگ به خوبی میتوان مخاطب را جذب کرد. البته این به آن معنا نیست که در کاتالوگ نباید هیچ توضیح و متنی درج شود! اما به هر حال کاتالوگ‌ها بر پایه تصاویر جذاب و متن های بسیار کوتاه طراحی می‌شوند.

کاربرد کاتالوگ

با استفاده از کاتالوگ بازریابی کنید

کاتالوگ‌ها به‌ خوبی می‌توانند مسئولیت بازاریابی مشتریان حضوری را بر عهده بگیرند؛ در واقع از جذاب‌ترین کاربرد کاتالوگ می‌توان بازاریابی را نام برد؛ البته کاربرد کاتالوگ به عنوان یک ابزار بازاریابی تفاوت‌های مهمی با سایر اقلام چاپی و تبلیغاتی دارد؛ اگر بخواهید در مسیر تبلیغ کالای مورد نظرتان از کاتالوگ استفاده کنید، باید مراحل خاصی را در دستور کار خود قرار دهید؛ که کاربرد کاتالوگ را در بازاریابی مشخص می‌کند. به عنوان مثال زمانی که شما برای انتخاب یا خودرو به نمایندگی های فروش مراجعه میکنید، در مرحله اول برای معرفی خودروهای یک شرکت به شما، کاتالوگ محصولات ارائه می‌شود. کاتالوگ محصولات با طراحی جذاب و گیرا، به معرفی کلی خودروها، شکل ظاهری و ویژگی‌های اساسی آنها می‌پردازد.

در این مرحله مشتری علاوه بر اینکه شناختی کلی نسبت به محصولات آن کمپانی پیدا می‌کند؛ با توجه به جذابیت طراحی کاتالوگ، مشتاق به بررسی بیشتر یکی از محصولات میشود. در ادامه این فرایند، با استفاده از بروشور برای معرفی دقیق و با جزئیات کامل ویژگی‌های فنی هر خودرو، کمک می‌کند تا مشتری بالقوه به مشتری بالفعل تبدیل شود.

 

توجه به این نکته بسیار اهمیت دارد؛ که کاتالوگ‌ها در صورت طراحی مناسب، استفاده صحیح و با کمک سایر اقلام تبلیغاتی، قادر به ارائه اطلاعات بسیار مفید و کاربردی خواهند بود. چراکه مهم‌ترین اصل در تبلیغات، هماهنگی کامل اجزای مختلف تبلیغاتی با یکدیگر است. از سوی دیگر کیفیت و نحوه چاپ کاتالوگ نیز بسیار حائز اهمیت بوده و در ظاهر آن تاثیرگذار می‌باشد.

مجموعه چاپ اطلس با برخورداری از دستگاه‌های چاپ پیشرفته و  به روز، آماده ارائه تمامی خدمات چاپی به شما عزیزان میباشد؛ سپاس از همراهی شما.

 

 

 

افزایش فروش با پخش تراکت!

امروزه تراکت ها نقش موثری در جذب مشتری دارند؛ اگر تراکت ها با اصول درست طراحی شوند می توانند تبلیغات موثری برای کسب و کار شما باشند؛ و افزایش فروش با پخش تراکت، نتیجه ی آن است. طراحی تراکت مناسب و منحصر به فرد، مخاطب را مجذوب و مشتاق به دقت در مورد محصول و یا خدمات شما می کند و تصویر ذهنی زیباتری از کسب و کار شما در ذهن مخاطبان به جا می گذارد. در این مقاله ما به این سوال که چطور میتوان با پخش تراکت فروش خود را افزایش داد؟ پاسخ خواهیم داد؛ دعوت میکنیم در ادامه همراه ما باشید…

نکات کلیدی برای افزایش فروش با پخش تراکت

مواردی که در ادامه عنوان میکنیم، از جمله عوامل مهم و تاثیرگذار در جذب مخاطب هدف و افزایش فروش از طریق طراحی و پخش تراکت است؛ که به صورت مجزا به بررسی هریک پرداخته ایم:

اصول پخش تراکت

علاوه بر مواردی که در طراحی و چاپ تراکت باید درنظر بگیرید، هنگام پخش تراکت هم باید به دقت و با برنامه ریزی عمل کنید؛ برای نتیجه بخش بودن تبلیغات، تراکت ها را به صورت منظم هر ماه پخش نمایید؛ نباید از چاپ و پخش تراکت بعد از یک مدت منصرف شوید. حتی پس از رسیدن به نتیجه، این کار را متوقف نکنید و سعی کنید جایگاه خود را حفظ نمایید. زیرا پس از گذشت زمانی به راحتی مردم شما را فراموش خواهند کرد. باید پس از هر بار چاپ و پخش تراکت، بازخورد ها را بررسی و مشکلات را برطرف کنید و نسبت به بهینه سازی آنها اقدام نمایید.

همچنین باید در انتخاب شخصی که مسئول پخش تراکت هاست دقت کنید تا به صورت حرفه ای و درست انجام شود. کسی که تراکت را پخش می کند نقش بسیار مهمی در اثربخش بودن تبلیغات شما دارد.

شناخت مخاطب هدف

هر چقدر که نسبت به جامعه و مخاطبین هدف خود شناخت وسیعتری داشته باشید مراحل کار شما ساده تر خواهد شد. شناخت مخاطب اطلاعات بسیار کاربردی و مفیدی را در اختیار شما خواهد گذاشت؛ اطلاعاتی که به شما کمک می کند تا بدانید از چه ترکیب رنگ، تصاویر و متنی استفاده کنید! و در چه مکان هایی تراکت ها را توزیع نمایید تا جوابدهی مناسب تری داشته باشید؛ پس با دقت کافی بازار هدف و مخاطب را شناسایی کنید. برای مثال مجموعه ای که کارش برگزاری کلاس های کنکور است، می تواند تراکت خود را در نزدیکی مدارس برای داوطلبان کنکور که نیاز دارند پخش نماید.

مکان مناسب برای پخش تراکت

بهترین مکان برای پخش تراکت را انتخاب کنید. تراکت ها را در اطراف محل کسب و کار خود پخش کنید این کمک میکند تا همه افراد منطقه با کسب و کار شما آشنا شوند. این راهکار برای رستوران ها، سوپرمارکت ها و کسب و کارهایی از این دست بسیار مفید خواهد بود.

برای پخش تراکت از روش مناسب استفاده کنید

توزیع و پخش تراکت تبلیغاتی، چندین روش مختلف دارد؛ از آن جمله می توان به پخش کردن توسط شخصی در محدوده ای مشخص، فرستادن تراکت ها به درب منازل، توزیع کردن بین مردم در نمایشگاه ها، مراسم های خاص و همراه با ساک های خرید اشاره کرد.

 

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده و مورد توجه تان قرار گرفته باشد؛ مجموعه چاپ اطلس با برخورداری از دستگاه‌های چاپ پیشرفته و  به روز، آماده ارائه تمامی خدمات چاپی به شما عزیزان میباشد؛ سپاس از همراهی شما

 

 

چاپ صحیح کارت ویزیت چه اهمیتی دارد ؟!

معمولا کارت ویزیت را پس از اتمام مذاکره در جلسه رسمی، یا در حاشیه یک کنفرانس و همایش، و فضاهایی مشابه ارائه می‌دهند. کاربرد کارت ویزیت در این مواقع، در قالب ابزاری برای حفظ ارتباط بعدی با مخاطب مدنظر است؛ بناراین طبیعی است که در این شرایط، هیچ‌کس دوست ندارد این ابزار مهم را بی‌کیفیت ارائه دهد و این فرصت را از دست بده! یک کارت ویزیت با چاپ صحیح باید همان چیزی را نمایش دهد که هنگام طراحی شکل گرفته است. در بعضی مواقع کیفیت پایین و نامناسب در چاپ به‌ راحتی زحمات طراحی و ارزش کاغذ مورد استفاده را از بین می‌برد. در این مقاله سعی کردیم، نکات اساسی در اهمیت چاپ صحیح کارت ویزیت را برای شما عزیزان طرح کنیم؛ پس در ادامه این مطلب همراه ما باشید…

چاپ باکیفیت کارت ویزیت

کنترل کیفیت در مراحل چاپ

مانند هر محصول چاپی دیگر، کنترل کیفیت مراحل چاپ کارت ویزیت هم باید بر عهده یک ناظر چاپ ماهر و مسلط باشد. این ناظر بر امور چاپ طرح، کنترل خواهد داشت؛ از جمله این موارد می‌توانیم به کنترل و تصحیح رنگ، جنس کاغذ و مقوا، لیتوگرافی، نوع ماشین چاپ، پوشش چاپ، فرم‌بندی‌ها، صحافی و… اشاره کنیم. بنابراین بهتر است این کار را به یک متخصص حوزه چاپ بسپارید. اما یک روش ساده برای نظارت بر چاپ، بررسی نمونه‌های اولیه چاپ شده میباشد؛ معمولا در تمام چاپخانه‌ها در ابتدای فرآیند چاپ، چند نمونه اولیه گرفته می‌شود، تا از کیفیت نهایی کار اطمینان حاصل گردد. آنچه که تا حدودی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده خواهد بود؛ فرم‌بندی، کیفیت چاپ، میزان رنگ و هماهنگی چاپ رنگ‌های مختلف (۴ رنگ اصلی) روی یک‌دیگر است.

اهمیت تناسب روش چاپ با طراحی

نکته پر اهمیت این است که نتیجه نهایی کار چاپ شده، دقیقا مانند آن طرحی باشد که در صفحه نمایشگر طراح دیده می‌شود. صحبت کردن درباره اهمیت طراحی کارت ویزیت بسیار طولانی و مفصل است، اما آنچه در ارتباط میان طراحی و چاپ صحیح کارت ویزیت مهم است؛ توجه به تناسب این دو بخش بایکدیگر میباشد، منظور از تناسب چاپ با طراحی، انتخاب روش چاپ متناسب با طرح ارائه شده است.

برای مثال روش چاپ کارت ویزیتی که از طراحی برجسته، طلاکوب، نقره‌کوب، شفاف یا امثال آن بهره می‌برد؛ با چاپ یک کارت ویزیت دارای طراحی ساده متفاوت است. در این میان رنگ چاپ نیز بسیار حائز اهمیت است! مثلا طراحی کارت ویزیت که قرار است با دستگاه‌های چاپ ۵ رنگ چاپ شود تفاوت‌هایی در مقایسه با دستگاه‌های چاپ ۴ رنگ دارد. بنابراین باید تصمیمی درست در زمینه تناسب روش‌های طراحی و چاپ گرفته شود.

چاپ صحیح و باکیفیت کلرت ویزیت

تناسب روش چاپ با جنس کارت ویزیت

تصور کنید، روی کارت ویزیتی با جنس عالی، یک چاپ بی‌کیفیت یا نامناسب اجرا شود! مانند خوردن یک غذای بدمزه در یک ظرف زیبا و ارزشمند است؛ و این قطعا ذهنیت منفی در مخاطبان کارت ویزیت خواهد گذاشت. بنابراین نکته مهم دیگر در چاپ صحیح کارت ویزیت تناسب آن با جنس کارت است.

در این مورد نیز باید توجه داشت که هر جنسی از کاغذ چاپ با نوع خاصی از طراحی و چاپ تناسب دارد! به عنوان مثال چاپ ۵ رنگ روی کاغذ مات نمای مناسبی ندارد؛ در حالی که همین چاپ روی کاغذ گلاسه براق، جلوه‌ای زیبا را برای کارت ویزیت به ارمغان می‌آورد. بنابراین توصیه میکنیم قبل از اقدام به چاپ کارت ویزیت خود با یک متخصص چاپ مشورت کرده، تا بنا بر نوع طراحی و اطلاعاتی که روی کارت ویزیت درج می‌شود، چاپی متناسب با جنس کاغذ انتخاب شده انجام شود.

اهمیت جنس کارت ویزیت در چاپ

ماندگاری کارت ویزیت

ممکن است مخاطب شما، ماه‌ها بعد کارت ویزیت مراجعه کند! و یا به دلیل استفاده زیاد تصمیم بگیرد آن را همیشه همراه خود داشته باشد؛ در این شرایط ممکن است موارد چاپ شده روی کارت ویزیت کیفیت لازم و همیشگی خود را از دست بدهند! از این جهت آخرین نکته درباره چاپ صحیح در کارت ویزیت، توجه به هدف تولید کارت و میزان ماندگاری مورد نیازش است. به عنوان مثال یکی از روش‌های معمول برای افزایش عمر و ثبات کیفیت چاپ روی کارت ویزیت، کشیدن یک لایه سلفون مات یا براق روی آن است. این کار کمک می‌کند طرح چاپ شده روی کارت با لمس دست و به مرور زمان آسیب نبیند.

اهمیت ماندگاری کارت ویزیت در چاپ

امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان مفید بوده باشد؛ توصیه میکنیم اگر تصمیم به طراحی  و چاپ کارت ویزیت را دارید، از پیش حتما به این نکات مهم برای چاپ کارت ویزیت باکیفیت تر و حرفه ای خود توجه نمایید.

 

 

 

کارت ویزیت دو رو چه مزایایی دارد؟

در طراحی کارت ویزیت، می‌توان از اشکال و طرح‌های مختلف استفاده کرد؛ یکی از ویژگی‌های اساسی طراحی کارت ویزیت، یک رو یا دو رو بودن آن است. هرچند این روزها قالب کارت ویزیت‌های طراحی شده به صورت دو رو است؛ اما هنوز هم عده‌ای ترجیح می‌دهند، کارت ویزیت را به‌صورت یک رو طراحی و چاپ کنند؛ و این، به‌جز در موارد خاص، انتخابی اشتباه خواهد بود. ما در این مقاله مزایای استفاده از کارت ویزیت دو رو را برای شما عزیزان عنوان کرده ایم؛ با ما همراه باشید تا باهم به بررسی این موارد بپردازیم…

ایجاد فضای بیشتر برای درج اطلاعات بیشتر

با طراحی یک روی کارت ویزیت، به همان اندازه فضایی که می‌توان در آن اطلاعات بسیار مهمی ارائه داد؛ از دست می‌رود. اما طراحی کارت ویزیت به‌صورت دو رو، این فرصت را برای شما فراهم میکند تا فضای بیشتری برای درج اطلاعات ضروری و تکمیلی داشته باشید. فضایی که می‌توان آن را با اطلاعات مهمی از جمله اطلاعات تماس و جزئیات بیشتر درباره کسب‌ و کار و تخصص‌های صاحب کارت تکمیل کرد.

امکان طراحی مینیمال‌تر در کارت ویزیت های دورو

درج برخی از اطلاعات در طراحی کارت ویزیت بسیار ضروری است. بنابراین برای طراح تفاوتی نخواهد داشت که کارت ویزیتی که طراحی میکند یک رو یا دو رو باشد. در هر دو صورت باید اطلاعاتی از جمله مشخصات صاحب کارت، تخصص‌ها، حوزه ارائه خدمات، شماره تماس، شماره فکس، آدرس پست الکترونیکی و سایر اطلاعات تماس در کارت ویزیت درج شود.

استفاده از کارت ویزیت یک رو، باعث می‌شود فضا برای درج اطلاعات بسیار محدود باشد؛ بنابراین کار طراح برای قرار دادن این اطلاعات در کنار یک‌دیگر به شکلی زیبا و چشم‌نواز بسیار مشکل خواهد بود. این در حالی است که استفاده از کارت ویزیت دو رو کمک می‌کند تا طراح اطلاعات تکمیلی را به پشت کارت ویزیت منتقل کرده؛ و اطلاعات اصلی و ضروری را روی کارت ویزیت درج کند. نتیجه چنین شرایطی قابلیت طراحی کارت ویزیت به صورت مینیمال‌تر و به کار بردن طراحی‌های ساده‌تر و استفاده از تایپوگرافی‌های جذاب‌ و بزرگ‌تر خواهد بود.

دیده شدن کارت ویزیت از دو سمت

کارت ویزیت از زمانی که به چاپ میرسد، مسیر طولانی را طی می‌کند؛ این کارت ممکن است چندین بار دست‌ به‌ دست شود، ممکن است روی زمین بیفتد، یا شاید زیر شیشه یک میز کار و یا در کیف کارت‌ها یا کیف پول شخصی قرار بگیرد. در همه این موارد به هر حال یک روی کارت قابل مشاهده است. کارت ویزیت دو رو این مزیت ساده اما مهم را داراست، که در صورت مشاهده کارت از هر سمتی، اطلاعات مرتبط و مناسبی را به مخاطب منتقل کند.

اگرچه ممکن است این مزیت، ساده به نظر برسد؛ اما می‌تواند بسیار موثر باشد. دیده شدن کارت ویزیت از دو سمت در مراودات تجاری نیز می‌تواند یک برگ برنده باشد. حقیقت آن است که ارائه کارت ویزیت به مخاطبان آداب خاصی دارد. از جمله اینکه حتما باید کارت طوری ارائه شود که روی آن در دید مستقیم مخاطب قرار گیرد؛ اما در بسیاری از موارد این ترفند ساده فراموش می‌شود. در این شرایط ارائه یک کارت ویزیت دو رو، تا حد زیادی مشکل را برطرف می‌کند.

به‌صرفه‌تر بودن

کارت ویزیت دو رو از نظر اقتصادی نیز نسبت به کارت ویزیت یک رو، به‌صرفه‌تر است. شاید در نگاه اول بگویید هزینه طراحی و تولید کارت ویزیت یک رو از نمونه دو روی آن ارزان‌تر است؛ اما نباید فراموش کرد که خالی گذاشتن یک روی مقوای خریداری شده برای چاپ کارت ویزیت، از نظر اقتصادی منطقی نیست! چراکه هزینه‌های چاپ به نسبت هزینه‌های خرید کاغذ و مقوا، بسیار کمتر است.

در نهایت فارغ از مواردی که طراح کارت ویزیت، هدفی خاص و خلاقانه را دنبال می‌کند؛ طراحی و تولید کارت ویزیت به شکل دو رو منطقی‌تر به نظر می‌رسد.

 

 

 

روانشناسی رنگ ها در طراحی کارت ویزیت

در مقاله های قبل سعی کردیم نکات کلیدی در طراحی کارت ویزیت را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم ؛ و حالا در این مقاله قصد داریم به بررسی روانشناسی رنگ ها در طراحی کارت ویزیت بپردازیم. زیرا یکی از نکات مهم و کلیدی در طراحی کارت ویزیت حرفه ای، انتخاب رنگ مناسب آن می باشد. نکته دیگر، تأثیر روانی رنگ ها است که می تواند احساسات و توجهات مشتریان را به خود جلب نماید.

هنگام انتخاب رنگ برای طراحی و چاپ کارت ویزیت، باید معانی روانشناختی رنگ در کسب و کار و بازار مورد نظر خود را درک کنید. رنگ های مختلف دارای معانی و مفاهیم متفاوت هستند. قبل از انتخاب رنگ کارت ویزیت، ابتدا بازار هدف خود را به درستی شناسایی کنید و سپس رنگ هایی را که بهترین شرایط برای کسب و کار شما را دارند، انتخاب کنید. توجه داشته باشید، رنگ مورد علاقه خود را بدون بررسی معانی آن در طراحی استفاده نکنید. این رنگ ممکن است یک رنگ جذاب و پرمعنی باشد ولی شاید برای کسب و کار شما مناسب نباشد. به یاد داشته باشید کارت ویزیت نماینده شرکت شما است که بخشی از هویت برند شما را می سازد.

با ما همراه باشید تا باهم در ادامه به بررسی مفاهیم و تاثیر روانشناختی رنگ های پرطرفدار در طراحی کارت ویزیت بپردازیم…

کارت ویزیت سفید

کارت ویزیت سفید، استاندارد، ایمن و محافظه کارانه است. یک کارت ویزیت با رنگ سفید، مانند بوم نقاشی است و به شما این امکان را می دهد تا هر آنچه که در تصورات خود دارید، روی آن خلق کنید. سفید نمایانگر خلوص و شروعی تازه است.

البته اکثر کسب و کارها از سفید، به عنوان رنگ پایه برای طراحی استفاده می کنند، بنابراین اگر شما می خواهید میان رقبا و دیگر کسب و کارها متمایز دیده شوید، رنگ سفید را پیشنهاد نمکنیم، مگر این که یک لوگو و رنگ متفاوتی داشته باشید که شما را از دیگر رقبا متمایز و برجسته نشان دهد.

کارت ویزیت سیاه

رنگ سیاه نماد قدرت، توانایی و توانگری، لطافت و ظرافت، تشریفات، رسمی بودن، اعتبار و سلطه جویی است. از این رو، کارت ویزیت سیاه قدرتمند و جدی است. از طرفی ظریف و از سوی دیگر رعب آور است. ترکیب رنگ طلایی و نقره ای با رنگ سیاه می تواند کارت شما را در ذهن مخاطب بسیار تاثیرگذار و چشمگیر جلوه دهد.

کارت ویزیت قرمز

این رنگ نشان دهنده تجارتی پویا و مشتاق است. قرمز حواس فیزیکی را به شدت تحریک و بسیار جلب توجه می کند. کارت ویزیت قرمز، کسب و کار شما را عمل گرا و پرشور نشان خواهد داد. این رنگ برای کسب و کار مواد غذایی بسیار مناسب است زیرا باعث افزایش اشتها می شود. مشاغلی مثل فست فود و یا هر شغلی که فعالیت و سرعت و هیجان در آن وجود دارد.

کارت ویزیت آبی

رنگ آبی یادآور یک پیام صادقانه و قابل اعتماد، انعطاف پذیری و محافظه کاری است. این رنگ اشاره به آرامش و سکون دارد و نشانه سلامت فیزیکی و روانی است. آبی یک انتخاب خوب برای مشاور حرفه ای، روانشناسی، حسابدار یا مشاور مالی، نشان تجاری شرکت های تولید کننده محصولات پاک کننده، فیلترهای تصفیه آب، مایعات تمیز کننده، نوشیدنی ها، خطوط هوایی و هواپیماها، تهویه های هوا، سفرهای دریایی و آب معدنیاست. آبی تیره، حرفه ای تر، جدی تر، معتبر و محافظه کارانه است، هر قدر از آبی تیره بیشتر استفاده کنیم، جدیت، اعتبار و حرفه ای بودن را بیان می کند.

کارت ویزیت سبز

رنگ سبز، تعادل، امنیت، ثروت و رشد را نشان می دهد. سبز با طبیعت، سلامتی و شفا و محیط همراه با حس دلسوزی و پرورش همراه است. این رنگ اغلب توسط افراد ثروتمند جامعه انتخاب می‌شود و پیامی از حرفه‌ای گری و تولید ثروت را منتقل می‌کنند.

پیشنهاد میشود نشان تجاری شرکت های باغبانی، برگزاری بازی گلف، مددکاران اجتماعی، موسسات خیریه و مشاوران، دارویی و بهداشتی را سبز انتخاب نمایید. همچنین سبز، تعادل حس عاطفی و هماهنگی را القاء میکند و انتخاب خوبی برای مددکاران اجتماعی و مشاوران خیریه مناسب است.

کارت ویزیت نارنجی

رنگ نارنجی سرشار از انرژی مثبت و یادآور تمکن مالی بالا و سرمایه گذاری بی خطر است. رنگ نارنجی به شدت احساسات را تحریک می کند. کارت‌ ویزیت نارنجی بسیار خوش بینانه و مثبت است. و همچنین رنگ نارنجی، پیام ماجراجویی و انگیزشی ارسال می کند به همین دلیل مناسب آژانش های هواپیمایی و کمپین های کوهنوری، مشاغلی مانند رستوران ها، باشگاه ها و… است

کارت ویزیت زرد

رنگ زرد، نماد نشاط است و تحرک ذهن را به همراه دارد و نشانه یک ذهن منطقی است، اما گاهی بازیگوشی و علاقه مندی را به تصویر می کشد. افرادی که هوش بالایی دارند، زرد را ترجیح میدهند. این رنگ برای گروه های اجتماعی، روزنامه نگاران، معلمان، هنرمندان و کمدین ها پیشنهاد می شود.

البته از نکات منفی استفاده بیش از حد این رنگ، می توان به ایجاد اضطراب، حس خشم و قضاوت اشاره کرد. برای جلوگیری انتقال این حس به مخاطب، می توانید از رنگ های تیره تر برای سطح کارتتان استفاده کنید.

کارت ویزیت فیروزه ای

فیروزه ای نماد روشنی، تفکر و ارتباط است. کارت ویزیت های فیروزه ای الهام بخش اندیشه های مثبت و نشاط بخش روح هستند و از این جهت مناسب مشاغل زیر میباشند.

معلمان، مربیان، سخنرانان در مجامع عمومی و کلیه صنایع ارتباطی کامپیوتری، کلینیک های سلامتی و مشاغلی که با آب و محصولات آبی در ارتباط هستند مانند : تولید کنندگان آب معدنی، شرکت های شست و شوی استخر، ورزش های آبی و …

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اصول طراحی کارت ویزیت حرفه ای

کارت ویزیت یا همان بیزینس کارت رایج ترین روش برای معرفی هر سازمان و شرکت به مخاطبانش است. به طور کلی وجود کارت ویزیت برای هر سازمان و یا نهادی یک اصل کاربردی و ضرروی به حساب می آید؛ بنابراین باید در طراحی و چاپ کارت ویزیت حساسیت بالایی داشته باشید، چراکه اصول طراحی کارت ویزیت بسیار حائز اهمیت بوده و انجام خطاهای رایج در آن، ممکن است شما را از هدف، یعنی ارائه اطلاعات درست و کامل به مخاطبان و در نتیجه جذب مشتری، دور نگه دارد.

ویژگی های کارت ویزیت باکیفیت

کارت ویزیت یکی از روش های تبلیغ و مهمتر از این، نوعی ایستگاه اطلاعاتی در مورد شما و کاری که انجام می دهید میباشد. یک کارت ویزیت باکیفیت وظیفه به تصویر کشیدن نوع تجارت مشتری، محصولات و خدماتی که ارائه میدهد را دارد. کارت ویزیت خوب باید به گونه ای طراحی شده باشد که بتواند بلافاصله توجه بیننده را به خود جلب کند و او را ترغیب به خرید محصول نماید. نه اینکه صرفا به عنوان آیتمی برای معرفی درنظر گرفته شود که برای برقراری ارتباط با مشتریان مورد استفاده قرار می گیرد. اگر کارت ویزیت شما نتواند به مقاصد و اهداف شما در زمینه بالا بردن میزان فروش محصول و معرفی و شناساندن شما دست پیدا کند، این ثابت می کند که کارت ویزیت شما در سطح مناسبی برای تاثیر گذاری نبوده است.

اصول طراحی کارت ویزیت یکسری نکات کلیدی و کاربردی دارد که با رعایت این موارد، به راحتی شما می توانید یک طراحی کارت ویزیت زیبا و مفید داشته باشید و برند خودتان را به خوبی در ذهن مخاطبان خود حک کنید.اگر یک طراح هستید و می‌خواهید یک کارت ویزیت را تا مرحله چاپ به پیش ببرید، در صورتی که ۷ نکته زیر را نمی‌دانید، لطفا کارت ویزیت طراحی نکنید و هرگز برای چاپ به چاپخانه مراجعه نکنید! با ما همراه باشید تا باهم به معرفی این نکات مهم در طراحی اطولی کارت ویزیت بپردازیم:

اصول طراحی کارت ویزیت باکیفیت

۱٫ برنامه ریزی برای طراحی

پیشنهاد میکنیم در ابتدا کمی جستجو کنید تا درباره مطالبی که قرار است در کارت ویزیت درج کنید اطلاعات کافی داشته باشید. برای این کار توصیه میکنیم با مشتری خود در مورد اهدافش صحبت کنید، و یک خلاصه ی خلاقانه ای از آن جمع آموری نمایید. سپس میتواند از الگوها و کارت ویزیت های موفق واقعی برای الهام گرفتن در طراحی استفاده کنید. البته توجه داشت باشید، قبل از عملی کردن ایده ی مورد علاقه خود بهتر است به قواعد طراحی اصولی کارت ویزیت عمل کنید.

۲٫ انتخاب سایز مناسب کارت ویزیت

در اولین قدم شما باید سایز کارت ویزیت خود را انتخاب کنید و براساس آن طراحی را شروع کنید. معمولا کارت ویزیت ها در دو سایز ۶*۹ و  ۸٫۵ * ۴٫۸ طراحی میشوند.

البته کارت ویزیت های مربعی شکل، دایره ای و با ابعاد خاص هم وجود دارند، اما مثل آن دو مورد عمومیت ندارند. اما این اطلاعات به تنهایی کافی‌ نیستند و بهتر است با چاپخانه‌ای که کار می‌کنید، تماس بگیرید و از مشاوران چاپخانه سایز مطلوب را بپرسید.

در صورتی که طراحی کارت ویزیت را با فتوشاپ انجام میدهید، سایز ۱۰۳۹ در ۶۹۷ پیکسل را برای صفحه طراحی خود انتخاب کنید. این سایز استاندارد است و در کیفیت نهایی کار مؤثر خواهد بود. با این سایز، حجم فایل نهایی تان نیز خیلی سنگین نمی‌شود.

۳٫ رنگ بندی مناسب در طراحی کارت ویزیت

طراحان غیر حرفه‌ای معمولا بین دو حالت “CMYK” و “RGB” تفاوتی قائل نمیشوند. اما اگر میخواهید حرفه ای طراحی کنید، باید این دو حالت را بیشتر بشناسید. در طراحی فایل کارت ویزیت، باید از CMYK استفاده کنید، چون رنگ سفیدی که ما در طرح نیاز داریم را به کمک سفیدی کاغذ بدست می‌آوریم. در صورتی که در حالت RGB، رنگ سفید از ترکیب سه رنگ (سبز-آبی-قرمز) بدست می‌آید. از این رو، وقتی از حالت RGB استفاده کنیم، رنگ چاپ شده، چیزی نخواهد بود که شما انتظار داشتید!

سعی کنید، از رنگ بندی مناسب برای متن و اطلاعات درج شده در کارت استفاده نمایید تا چشم بیننده در کمترین زمان ممکن قادر به تفکیک کردن قسمت های مهم از قسمت های دیگر کارت باشد. از شلوغ کردن بیش از حد محیط طراحی شده کارت واقعا اجتناب کنید.

۴٫ درشت و خوانا بودن عنوان

یکی از اصول طراحی کارت ویزیت که باید توجه داشته باشید، این است که حتما نام فروشگاه و یا شرکت مورد نظر، به صورت درشت و خواناتر از سایر مطالب نوشته شود؛ تا اولین چیزی باشد که چشم بیننده با آن برخورد میکند عنوان باشد.

۵٫ استفاده نکردن از حاشیه

چیزی که یک کارت ویزیت نیاز ندارد، حاشیه آن است. لطفا در طراحی کارت ویزیت از حاشیه استفاده نکنید. در ایران در بسیاری از چاپخانه‌ها و خصوصا دستگاه‌های چاپ، میزان خطا در برش محیط اطراف طرح، زیاد است. اگر حاشیه‌ای در کار نباشد، خطای برش هر چقدر بیشتر باشد؛ طرح زیبا و با سلیقه به نظر می‌رسد. اما وجود یک حاشیه همه کار را خراب می‌کند.

۶٫ قرار دادن لوگو در کارت ویزیت

اگر لوگو خاصی برای شرکت و کسب و کار خود دارید، میتوانید در طراحی کارت ویزیت از آن استفاده کنید. استفاده از لوگو باعث میشود تا بیننده و مشتری با دیدن آن در هر مکان دیگری به یاد فروشگاه و یا شرکت شما افتاده و آن را برای همیشه به خاطر بسپارد.

۷٫ اطلاعات مهمی که حتما اید در کارت ویزیت درج شود

تمام اطلاعات مورد نیاز مشتریان را در طراحی کارت ویزیت خود لحاظ کنید، مهمترین مطالبی که باید حتما در آن قرار دهید عبارتند از:

  • نام شرکت: نامی که مشتریان شما را با آن میشناسند و یا شما ترجیح میدهید به آن نام شناخته شوید.
  • زمینه کاری: اطلاعات مناسبی از زمینه کاری خود و محصولات یا خدمات ارائه شده توسط شرکت را در طراحی کارت ویزیت قرار دهید. سعی کنید تفاوت خود با سایر رقبا را در جمله ای کوتاه بیان کنید.
  • اطلاعات تماس: شماره تماس، آدرس، ایمیل، آدرس سایت و شبکه های اجتماعی از مهمترین ها هستند.
    سعی کنید مشخصات کلی خلاصه و در یک خط قابل خواندن و فهمیدن باشد از نوشتن متن های طولانی اجتناب کنید؛ فراموش نکنید کارت ویزیت با بروشور یا تراکت تبلیغاتی فرق دارد پس هرچه مختصر تر و کوتاهتر باشد برای مخاطب قابل لمس تر و کاربردی تر است.

۸٫ خوانا بودن متن کارت

بسیاری از کارت ویزیت‌ها در وظیفه ای که دارند شکست می‌خورند؛ همانطور که گفتیم، کارت ویزیت حامل پیام مهمی مثل آدرس و اطلاعات تماس است. خیلی از مشتری‌ها، جوان نیستند، عینکی بودن و پیرچشمی نیز مشکل را دوچندان می‌کند. به همین سبب در خواندن اطلاعات ریز مشکل دارند. از این رو پیشنهاد می‌شود، شماره تلفن، آدرس ایمیل و اطلاعات تماس را با فونت خوانا و درشت بنویسند. از دیگر عوامل بالقوه در ناخوانایی کارت ویزیت، استفاده از سایه، نیم سایه در نوشته‌ها هستند. از این رو پیشنهاد می‌شود، از ترکیب رنگ‌ها برای برجسته کردن و چشمگیر بودن نوشته‌ها استفاده کنید.

۹٫ از شبکه های اجتماعی غافل نشوید

سعی کنید در طراحی کارت ویزیت، علاوه بر اطلاعات تماس مانند شماره تلفن ، آدرس ، وب سایت ، ایمیل  و فکس، اطلاعات شبکه های اجتماعی را هم در نظر بگیرید. البته نیازی نیست اطلاعات تمام شبکه های اجتماعی را روی کارت ویزیتتان بنویسید، سعی کنید شبکه اجتماعی که بیشتر مشتریان شما از آن استفاده می کنند را شناسایی کنید و آدرس همان را درج کنید و در آن شبکه اجتماعی فعالیت خوبی داشته باشید و مشتریان را راضی نگه دارید. می توانید با ارائه تخفیف یا پیشنهادات ویژه در شبکه های اجتماعی، مشتریان را ترغیب کنید تا شما را دنبال کنند.

۱۰٫ذخیره فایل طراحی کارت ویزیت

همان طور که در ابتدا گفتیم، وظیفه یک طراح با تحویل فایل طرح تمام نمی‌شود. تا زمانی که چاپخانه از فایل دریافتی راضی نباشد، نتیجه کار نیز رضایت بخش نخواهد بود. چاپخانه‌ها درخواست‌های متفاوتی دارند، بعضی‌ها فرمت PSD درخواست می‌کنند؛ برخی از آن‌ها با فرمت JPG (JPEG) یا حتی PNG نیز کار می‌کنند. اما فرمت استانداردی که باید به چاپخانه تحویل دهیم کدام است؟

بهترین کیفیت همیشه فایل با فرمت Tiff است، بنابراین آن را با همین فرمت به چاپخانه تحویل دهید. چون این فرمت، با زبان دستگاه چاپ همخوانی دارد. بنابراین بی‌کیفیتی‌های احتمالی در نسخه‌های JPG (JPEG) ,PNG وجود نخواهد داشت. اما اگر فکر می‌کنید که چاپخانه نسبت به طرح شما وفادار می‌ماند و تغییراتی در آن ایجاد نمی‌کند، بهتر است فایل PSD  را نیز به آن‌ها تحویل دهید. 

فراموش نکنید که میزان کیفیت فایل قابل ذخیره را نیز چک کنید. معمولا در فایل‌های چاپی، میزان کیفیت ۳۰۰ dpi میباشد.